.

.

New
1927 непознати 1927 VERMON Основач ИРА АЛЕН Спомен AR Ха 50C MS 64 PCGS

1927 непознати 1927 VERMON Основач ИРА АЛЕН Спомен AR Ха 50C MS 64 PCGS

DEN 2212.80

Стока
Достапно.

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета & антички експерт со години на работно искуство.Објектот е за продажба е ТОКМУ како на СЛИКАТА, со уникатно нумерирани Сертификат за Автентичност, која вклучува СЛИКА НА ОБЈЕКТОТ заедно со вредни историски информации.Врвен квалитет професионална презентација го прави овој радост за собирање и уникатен подарок идеја за пријатели и семејство.ЗАДОВОЛСТВО ЗАГАРАНТИРАНА - 30 ден парите назад гаранција.Посета http : //www./shops/buy-ancient-greek-roman-biblical-coins за да ги видите повеќе големи објекти како оваа. 1927 VERMON Основач ИРА АЛЕН Спомен Сребро Половина Долар Монета PCGS i76450 i76450 Автентични Монета на : Соединетите американски Држави на Америка - Спомен Половина Dollar Vermont Sesquicentennial - 150th годишнината од Битката на Bennington и независноста на Vermont1927 Сребро 50 Центи (Половина Долар) 30.6 mm (12.50 грама) 0.900 Сребро (0.3617 оз.ASW) Филаделфија mint Reference : КМ# 162 Engraver : Чарлс Keck Certification : PCGS MS 64 9401.64/36769595 Mintage : 28,142 UNITEDSTATESOFAMERICA ИРА АЛЕН ОСНОВАЧ НА ВЕРМОНТ, Ира Ален, основачот на Вермонт и еден од Зелени Планински Момци, кои ќе го победи Британскиот во Битката на Bennington.БИТКА НА BENNINGTON ВО БОГА НИЕ ВЕРУВАМЕ 1777-1927 АВГУСТ. 16 CK EPLURIBUS UNUM ПОЛОВИНА ДОЛАР, Catamount или мачка o' планина стои лево.Оваа монета е издаден за да ја одбележат на 150th годишнината од Битката на Bennington и независност на Вермонт што се случи во 1777. Таа не беше до 1791 година дека Вермонт ќе се приклучат на Унијата, како држава.Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Ира Ален (21 април, во 1751 - јануари 7, 1814 година) беше еден од основачите на U. S. државата Вермонт и лидер на Зелени Планински Момци во текот на Американски колонијален период.Тој е помлад брат на Итан Ален.Ира Ален е роден во Cornwall во Конектикат Колонија (во денешна Litchfield Каунти, Конектикат), најмладите од шест синови родени со Јосиф и Марија Бејкер Ален.Во 1771, Ален замина за Вермонт (тогаш дел од Британската колонијална Провинцијата Њујорк) со неговиот брат Итан како surveyor за Кромид Реката Земјиште Компанија.На Ален браќа основана компанија, со цел за купување на земјиште под Њу Хемпшир Дотации.Преку ова, Ира Ален стана вклучени во спорот со Провинцијата Њујорк над спротивставени.

Детали

Свеж

Избор на клиенти