.

.

New
1674 FR 1674 ФРАНЦИЈА Сонцето Кралот ЛУЈ XIV Антички 1674 Медал монета Добра

1674 FR 1674 ФРАНЦИЈА Сонцето Кралот ЛУЈ XIV Антички 1674 Медал монета Добра

DEN 19171.20

Стока
Достапно.

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета три cupids во областа на правото; една флота од бродови во позадина; SPECTANTE NEC QUICUAM / AUDENTE CLASSE / ДОМАЌИН.MAX. 1674.Belle-ле, Belle-ле-en-Mer, или Belle Isle (ar Gerveur во Модерната Breton; Guedel во Стариот Breton) е француски остров на брегот на Бретања во dpartement на Morbihan, и најголемите на Brittany острови.Тоа е 14 километри (8.7 милји) од Quiberon полуостров.Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Луј XIV (5 септември 1638 - 1 септември 1715), познат како Луј на Бога Дадена (Луис Dieudonn), Луис Велики (Луј ле Гранд) или Сонцето Кралот (Рентабилност Soleil), бил принц од Куќата на Бурбон кој царува како Кралот на Франција од 1643 до неговата смрт во 1715. Почнувајќи на возраст од 4, на неговото владеење од 72 години и 110 дена е најдолгата снимен на било монарх на една суверена земја во Европската историја.На возраст од absolutism во Европа, Луј XIV е Франција беше лидер во растечка централизација на моќта.Луис ја започна својата лична владеењето на Франција во 1661, по смртта на неговиот главен министер, италијанскиот Кардинал Mazarin.На adherent на концептот на божественото право на кралевите, кој се залага за опишување на божјото потекло на monarchical правило, Луис продолжение неговите претходници' работа на создавање на centra.

Детали

Свеж

Избор на клиенти