.

.

New
1 ГР СИРАКУЗА во СИЦИЛИЈА Timoleon 343BC Антички грчки C Denomination_in_description XF NGC

1 ГР СИРАКУЗА во СИЦИЛИЈА Timoleon 343BC Антички грчки C Denomination_in_description XF NGC

DEN 463.20

Стока
Достапно.

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета ЦНС 70; SNG ANS 470-1; HGC 2, 1440 var.Сертификација : NGC Древните XF парична Казна Стил 4281759-007 IEY EEYEPIO, Лауреат на главата на Зевс Eleutherios право, косата кратко.YPAKOIN, Исправен thunderbolt.Кога во тоа е фондации кои градот Сиракуза само состои од островот на Ortygia, тој остров, беше речено да се дом на нимфата Arethusa.Таа беше chaste, верен придружник на Artemis.Тоа е, рече дека таа доби несакани вниманието од реката бог, Alpheios, додека капење во неговата Пелопонеската поток.Artemis криеше неа во облак, во обид да ја спаси, сепак таа sweated толку изобилно од страв дека таа беше трансформирана во поток.Artemis скрши покрај земјата за да се овозможи таа да избега.Таа се најде начин да островот Ortygia каде што таа стана фонтана на тој остров.Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Во древниот грчки религија, Зевс е "Татко на Боговите и луѓето" кој владеел Olympians на Планината Олимп како татко пресуди на семејството.Тој бил бог на небото и громот во грчката митологија.Неговиот Романски колега е Јупитер и Etruscan колега е Tinia.Зевс бил дете на Cronus и Rhea, и најмладите од неговите браќа и сестри.Во повеќето традиции тој беше во брак со Хера, иако, на oracle на Dodona, неговата consort беше Dione : според Iliad, тој е татко на Aphrodite од Dione.Тој е познат по неговите еротски escapades.Овие резултираше во многу побожно и херојски потомци, вклучувајќи го и Атена, Аполон и Artemis, Хермес, Persephone (од Demeter), Ди.

Детали

Свеж

Избор на клиенти